1. Strona główna
  2. Kim jesteśmy
  3. Innowacyjne podejście do biznesu

Innowacyjne podejście do biznesu

Świat musi przestawić się na system energii niskoemisyjnej, aby osiągnąć neutralny bilans węglowy. Jest to ambitny cel, lecz można go zrealizować dzięki mądrej polityce i współpracy, a także zmianom w zachowaniu społeczeństwa. 

 

W bp coraz intensywniej szukamy nowych sposobów dostarczania energii dla rozwijającego się świata przy wykorzystaniu naszej wiedzy fachowej i know-how, aby coraz powszechniej stosować najbardziej obiecujące innowacje w celu ograniczania emisji oraz uzyskania zrównoważonego rozwoju.

 

Od finansowania karmy dla ryb po poszukiwanie sposobów na ograniczanie emisji - wiele z naszych najtęższych umysłów szuka najlepszych kierunków i sposobów działania.

 

Oto zaledwie 10 spośród wielu działań, w które angażuje się bp, a o których mogliście jeszcze nie słyszeć.

Od jednorazowego użycia do niekończącego się korzystania 

Firma bp opracowała technologię, dzięki której odpady w postaci opakowań plastikowych PET przeznaczone do wywiezienia na składowisko lub do spalarni można przetworzyć w surowce  przydatne do produkcji nowych tworzyw sztucznych, a następnie wielokrotnie poddawać recyklingowi. Miliardy tacek na żywność i kolorowych butelek z trudnego do powtórnego wykorzystania
politereftalanu etylenu można zamienić w nowe, czyste surowce do produkcji nowych opakowań, a te można będzie przetwarzać bez końca. bp zamierza udoskonalać technologię Infinia w pilotażowym zakładzie w Naperville w USA, który zostanie zbudowany za 25 milionów USD w przyszłym roku jako kolejny krok do pełnej komercjalizacji nowej technologii.  

Inteligentniejsze budynki

Ograniczanie śladu węglowego portów lotniczych, centrów handlowych oraz innych wielkopowierzchniowych budynków komercyjnych nawet o 30% za pomocą technologii sztucznej inteligencji do przewidywania, kontrolowania i optymalizacji zużycia energii. bp inwestuje w przełomową platformę do zarządzania energią opracowaną przez startup Grid Edge zajmujący się badaniami nad zużyciem energii. Na podstawie danych, takich jak prognozy pogody lub liczba osób, która w danym momencie korzysta z budynku, Grid Edge potrafi przewidzieć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia, oświetlania lub służącą do innych celów w budynku, aby zapewnić komfort jego użytkownikom.

Superszybkie ładowanie pojazdów elektrycznych

Stworzyliśmy podstawy sieci do ładowania pojazdów elektrycznych, która ma szansę stać się wiodącą siecią w Chinach poprzez joint venture z DiDi, największą na świecie platformą do zamawiania usług transportowych, wspólnego korzystania z samochodów oraz innych usług. Jest to idealne partnerstwo pozwalające nam wspierać rewolucję w mobilności w kraju, w którym już teraz porusza się ponad połowa wszystkich pojazdów o napędzie akumulatorowym na świecie (BEV). Pierwsza stacja pilotażowa w Guangzhou w południowych Chinach już funkcjonuje, a plany przewidują szybką ekspansję.

Wielkie plany dotyczące biopaliw

Rozwijamy działalność w Brazylii dzięki nowemu joint venture. 10 lat temu byliśmy jednym z pierwszych międzynarodowych koncernów energetycznych, które zainwestowały na brazylijskim rynku biopaliw. Obecnie jesteśmy jednym z największych graczy na tym rynku. Posiadamy elektrownię napędzaną biopaliwem, którą prowadzimy wspólnie z Bunge - amerykańskim potentatem na rynku towarów rolnych. Nasze zaangażowanie wynika z doceniania ważnej roli bioetanolu w redukcji emisji w sektorze transportu.  Spółka podlega obowiązkowi uzyskania zgody organu nadzoru. 

Przemy do przodu

Stworzyliśmy największą sieć do ładowania pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii. Sieć BP Chargemaster liczy ponad 6,5 tys. punktów ładowania rozmieszczonych w całym kraju. Uważamy, że rozwój sieci punktów do szybkiego i ultraszybkiego ładowania samochodów elektrycznych jest istotnym warunkiem upowszechnienia się pojazdów elektrycznych. Już niebawem powstanie kilkaset kolejnych punktów do ultraszybkiego ładowania przy naszych stacjach w całym kraju.

Widzimy światełko 

Współpracujemy z partnerami w szybko rozwijającej się branży solarnej. Lightsource BP nie tylko dynamicznie się rozwija, lecz również pomaga przyspieszyć proces przechodzenia na odnawialną energię elektryczną w 10 różnych krajach. Niedawno Lightsource BP rozpoczęło działalność na szybko rosnącym rynku solarnym w Brazylii nabywając projekty o skali przemysłowej o mocy 1,9 gigawatów. Celem Lightsource BP jest rozbudowanie zainstalowanych mocy energii słonecznej do 10 gigawatów do roku 2023. Taka ilość energii wystarczyłaby do zasilania 3 milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Inwestycja w rybny biznes

Inwestujemy w spółkę technologiczną Calysta, która przekształca gaz ziemny w pokarm dla ryb. To nowatorski sposób wytwarzania karmy białkowej, który może potencjalnie pomóc zaspokoić rosnący popyt na karmę w sposób bardziej zrównoważony. Technologia nie wymaga wykorzystania gruntów ornych i zużywa o ok. 70% mniej wody niż produkcja paszy z tradycyjnych składników, w tym protein z soi i pszenicy.

Ograniczanie emisji dwutlenku węgla w naszej działalności

Ograniczamy własne emisje poprzez zmniejszenie spalania gazu, zwiększanie efektywności energetycznej oraz projektowanie nowych metod pracy. W zeszłym roku ograniczyliśmy emisje o 1,7 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Naszym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 3,5 mln ton do 2025 r. w stosunku do poziomu wyjściowego z 2016 r.

Wytwarzanie nowoczesnych produktów

Tworzymy produkty i usługi, które pomagają klientom ograniczyć ślad węglowy. Dotyczy to zarówno naszych klientów z branży samochodowej i lotniczej, jak i konsumentów stosujących na co dzień zaawansowane paliwa z technologią ACTIVE, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić ekonomiczną jazdę przy niższym zużyciu paliwa i niższej emisji CO2 na takim samym odcinku.

Dążenie do gospodarki niskoemisyjnej

Zachęcamy każdy oddział BP do poszukiwania sposobów ograniczania emisji w działalności poprzez specjalny program akredytacji. Dotychczas wyróżniliśmy 52 różne projekty (poddane niezależnej weryfikacji) - od inwestycji w start-upy po innowacyjne technologie pozwalające zrealizować cele gospodarki niskoemisyjnej, np. obniżanie emisji w całej działalności. Szacujemy, że od wprowadzenia programu udało się dzięki niemu uniknąć lub skompensować emisję 53 mln ton ekwiwalentu CO2.